Почина „сметководителот“ на Аушвиц - осуден за убиство на над 300.000 Евреи

 

Оскар Гренинг, познат како „сметководителот на Аушвиц", почина во Германија на 96-годишна возраст, објави Шпигл.

Гренинг беше еден од последните што беше обвинет за злосторствата во Аушвиц.

Во 2015 година, тој беше осуден на четири години затвор за „соучество" при убиство на 300.000 од милионите убиени во Аушвиц.

Гренинг беше во болница и не започна со отслужување на казната. 

 

 

 

13.03.2018 - 11:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа