Почина познатиот професор и истакнат албанолог Несими

Викендов во Скопје почина истакнатиот албанолог, лингвист, професор и истражувач проф. д-р Ремзи Несими кој беше дел од најистакнатите албанолози во Република Македонија.

Проф. Несими беше учесник – делегат и на Конгресот за правописот на албанскиот јазик во Тирана во 1972 година, којшто се смета за најзначаен за оформувањето на стандардниот албански јазик, а каде што Несими го презентираше рефератот  „Процесот на унифицирање на литературниот албански јазик во Македонија“.

Погребот ќе биде денеска.

 

 

 

05.02.2018 - 08:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега