Почина поранешен тренер на Вардар

Поранешниот тренер на Вардар, Вукашин Вишњевац почина во 80-та година од својот живот.

Една од најголемите тренерски легенди во поранешна СФРЈ е роден во 1939 година, а во играчката кариера настапуваше за Сараево, Игман, Слога Добој, Истра и Ровињ. Тренерската кариера ја започна во Истра за потоа да биде тренер и на Сараево, Вележ, Олимпија, Војводина, Ријека, Приштина… Во сезоната 1983/84 беше шеф на стручниот штаб и на најтрофејниот македонски клуб, Вардар. Во својата тренерска кариера беше и селектор на репрезентацијата на Јордан.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.09.2019 - 15:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега