Почина највработениот актер во Холивуд - глумеше во многу филмови

Холивудскиот актер Нед Бити починал во саботата наутро на 83-годишна возраст, опкружен со членови на семејството и пријателите, објави неговата менаџерка Дебора Милер.

Бити глумеше во бројни холивудски и телевизиски филмови – неговата прва улога беше во филмот „Deliverance“ од 1972 година, а беше номиниран за Оскар за најдобра споредна машка улога во „Network“ само четири години подоцна.

Тој го играше Отис во „Супермен“ во 1978 година и глумеше во безброј други филмови, телевизиски продукции и театарски претстави.

Оствари бројни улоги, меѓу кои, во филмовите „All the President’s Men“, „The Big Easy“, „Hear My Song“, „The Walker“, „Charlie Wilson’s War“, „Shooter“.

14.06.2021 - 15:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега