Почина митрополитот Иларион во Њујорк

 

Митрополитот источноамерикански и њујоркшки Иларион почина на 75-годишна возраст.

Веста ја потврди протоерејот на Руската православна катедрала Свети Јован Крстител, Виктор Потапов.

„ Денеска во 14 часот, нашиот сакан прв архиереј Иларион отиде кај Господ“, изјави Потапов за новинарите во Вашингтон.

Протоерејот истакнува дека засега нема повеќе информации, а повеќе детали ќе бидат објавени подоцна, пренесе Тасс.

Архиерејскиот синод на Руската православна црква надвор од Русија ја потврди веста за смртта на митрополитот Иларион.

17.05.2022 - 09:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега