Почина главниот доктор во болницата во Вухан - го усмрти коронавирусот

Уште една жртва има во кинескиот град Вухан од коронавирусот. Станува збор за главниот лекар на болницата во Вухан, кој почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“,  објавија кинеските медиуми.

Д-р Лиу Жиминг беше директор на болницата Вочанг во градот за кој се смета дека е епицентар на болеста. 

Од коронавирусот досега се заразени 71.450 лица.

Вкупниот број на починати во моментов е  1.776, со пет случаи надвор од Кина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.02.2020 - 08:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега