Почина емирот на Кувајт

Емирот на Кувајт, Шеик Сабах Четврти денеска почина на 91-годишна возраст.

 

Шеик Сабах стапи на функција во 2006 година, а претхдно до 2003 година ја извршуваше премиерската функција.

На негово место ќе биде именуван престолонаследниот шеик Наваф ал Ахмад ал Сабах.

Шеик Сабах беше четврти син на Ахмед ел Џабир ел Сабах, кој беше на чело на Кувајт од 1921 до 1950 година. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.09.2020 - 18:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега