Почина еден од најдобрите српски и југословенски актери

Еден од најголемите српски и југословенски актери, Михаило Миша Јанкетиќ, почина денеска во Белград на 80 години.

Во богатата кариера Миша Јанкетиќ има одиграно повеќе од сто улоги во театар, главно во Југословенското драмско позориште. Остави огромен белег на филмот, телевизијата и радиото. Тој е добитник на сите најзначајни актерски награди, „Добричин прстен“, „Октомвриска награда“, четири „Стерииини“ награди, награда „Павле Вујисиќ за животно дело“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2019 - 12:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега