Побарано вонредно заседание на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

- Претставниците од Боливија, Велика Британија, Египет, Италија, Сенегал, Уругвај, Шведска и Франција побараа од јапонското претседателство на Советот за безбедност да организира вонредно заседание со експозе на генералниот секретар Антонио Гутереш, што ќе биде одржано до крајот на неделва, се наведува во соопштението на шведската мисија во ОН.

Заседанието веројатно ќе биде одржано утре.

 

 

 

07.12.2017 - 08:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа