По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Во Специјалното обвинителство во Хаг претседателот на Косово Хашим Тачи го заврши денешното давање изјава, сослушувањето ќе продолжи и утре, објави Коха. Тачи ја напушти Специјализираната комора во Хаг без да даде било каква изјава.

Коха јавува дека сослушувањето на Тачи ќе продолжи утре во 13 часот, а за разлика од вчера кога говореше пред да влезе и по напуштањето на судот, денеска не го направи тоа.

Јасно е дека разговорите и сослушувањето исто така имаат содржина за која моментално незнаеме многу, тоа се уште не е судска постапка, тоа е интерна постапка на обвинителството, поради тоа не треба да има акредитиран бранител, но може да има правен советник, пренесува Коха.

Претседателот на Косово од понеделникот е во Хаг на сослушување по повод обвинението против него и Кадри Весели поради воени злосторства извршени на Косово.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.07.2020 - 22:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега