По снегот, силниот ветер и дождот: Оваа вест сите ја чекавме за викендот

Под влијание на висок воздушен и на стабилна, сува но и значително потопла воздушна маса која продира од југ за време на овој викенд ќе имаме стабилно, суво и натрпосечно топло време, односно времето ќе биде сончево повремено со масла до умерела облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од западен и од југозападен правец кој особено на запад ќе засилува на интензитет, анализира Славчо Поповски.

Максималните дневни температури утре ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени додека значително потопло ќе биде во недела со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени и истите ќе бидат повисоки за овој дел од годината за 8 до 10 степени.

Само до крајот на денови на север има услови за слаб локален дожд и снег на планините а ќе дува и умерен ветер од северен правец кој Долж Повардарието и на исток повремено ќе биде и засилен на интензитет.

Сепак пред нас е еден прекрасен викенд со рано – летни температури на воздухот кој на повеќе места ќе се искачат над 20 степени и тоа особено во недела.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.03.2019 - 17:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега