Пловеле со кајак а оддеднаш пукнал огромен глечер: Авантура се претворила во кошмар (ВИДЕО)

Двајца кајакари половеле должд брегот на Алјаска, недалеку од глечерот Спенсер, кога го доживеале едно од најстрашните искуства досега.

Авантура со коајакот за малку можела да биде последно патување во животот.

Како што може да се види на снимката огромно парче од масивниот глечер оддеднаш се скршил. Дел одлетал во воздухот,како да експлодирал глечерот, а друг дел паднал во водата.

Во истиот момент се направил огромен бран кој итал кон нив.

„Преживеавме,но беше лудо.Бевме целосно мокри, очигледно отдовме преблиску. И сопругите ни рекоа да не се доближуваме толку, но и покрај се ова беше наинтересното нешто што сум го направил во животот“ рекол Хупер, еден од кајакарите.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.08.2019 - 12:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега