Плевнелиев: Дали ние на Балканот ќе успееме да се вклопиме и да го пратиме светот

 Успехот е колективен напор и дека сака луѓе кои сакат да останат на Балканот, порача поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, на денешното предавање за глобализацијата, миграцијата и дигитализацијата во организација на Американскиот универзитет во Бугарија (АУБГ).

– Добро образование можете да најдете во светот, но и АУБГ е отворен да биде Америка на Балканот. Постојано на патувањата низ светот се сретнуваме со лица кои завршиле на АУБГ, изјави Плевнелиев.

Во однос на идните кариери посочи дека главната цел е како да видите што се случува во светот и да направите план да се вклопите во таа иднина.

Сподејуваќи приказна за неговата средба со Гугл, Плевнелиев кажа дека компјутерите се работниот простор на денешницата, но дека по 10 години очекува човечките мозоци да бидат нашиот работен простор, бидејќи тоа што сега е ИТ сектор пред 10 години беа банките и нафтената индустрија.

– Како вие ќе успеете да се вклопите во иднината со вашите вештини. Ако сте паметни, ќе учете од минатото за полесно да се вклопите во иднината. Дали ние на Балканот ќе успееме да се вклопиме и да го пратиме светот. Иднината е во податоците. На Балканот ќе мораме да бидеме отворениза новите случувања и со вистниско образование, изјави Плевнелиев. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2018 - 21:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега