Пилотите виновни за падот на рускиот авион

Како што пренесуваат руските медиуми, утврдена е причината за авионската трагедија на аеродормот во Казан во која загинаа 50 лица. Пилотитте го исклучиле  автопилот пред слетувањето и започнале да управуваат со авионот рачно.Во наредните 20 секунди моторите започнале да го буткаат авионот кон пистата со брзина од околу 450 километри на час. 

Експертиоте сметаат дека за тоа време  можело несреќата да биде избегната, но пилотите не направиле ништо. Сеуште не е јасна  причината за ваквото однесување на чест члениот екипаж. Како што се пишува по медиумите пилотите немале доволно искуство.

20.11.2013 - 09:49

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега