Пиете кафе секој ден - нема да верувате што му прави на организмот

 

Две студии спроведени во Америка и Велика Британија откриле дека три шолји кафе дневно може да го продолжи животот.

Овие студии се базираат на тезата дека конзумирањето кафе го намалува ризикот на заболување на црниот дроб, проблеми со циркулацијата, срцеви болести и болести на дигестивниот тракт.

Студиите покажале дека позитивното дејство го даваат антиоксидансите во кафето, а не кофеинот, бидејќи истражувањата имале позитивни резултати и врз луѓето кои пијат кафе без кофеин.

 

 

 

13.10.2017 - 16:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа