Петровски: Најпрво мора да се поништи Преспанскиот договор

Иако најави дека нема да се појави на конвекцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на која беше кандидат, Филип Петровски сепак се појави и своите тези ги изнесе пред конгресмените.

„Имам 4 тези, за тоа што треба да прави претседателот на Македонија. Мора да имаме јавен фокус за тоа каков претседател ни треба. Првата е поништување на Преспанскиот договор, стората е поништување на двојазичноста, третата враќање на илинденските и асномските принципи и четвртата работа, активност на претседателот мора да биде предизвикување на предвремени парламентарни избори“ рече Петровски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.02.2019 - 15:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега