Петкова: Власта повторно го злоупотребува европското знаменце во законот за процена на лица со попреченост

 

Власта го предложи по скратена постапка и со европско знаменце законот за процена на лицата со попреченост. Повторно се врши злоупотреба и повторно бегање од дебата, изјави на прес-конференција, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Ангелинка Петкова.

Власта предводена од СДС и ДУИ повторно го покажа своето вистинско лице.

„Вчера, на Комисијата за труд и социјална политика се разгледуваше предлог-законот за систем за процена на лица со попреченост. Ова е потполно нов закон, со кој треба да се регулира оваа проблематика. Но, тука почнуваат проблемите. Целата процедура и идеја за носење ваков важен и нов закон е погрешна и очигледно се води со неискрена намера од страна на власта и мнозинството“, рече Петкова.

Образложи дека овој многу важен и нов закон се предлага без никаква консултација и вклученост на сите засегнати и заинтересирани страни, здруженија и организации во подготовка и носење на овој нов закон. Значи, лицата што најдиректно се засегнати со овој закон власта и мнозинството целосно ги игнорираат. Срамно и неодговорно, рече Петкова.

Пратеничката смета дека станува збор за лошо законско решение, кое нема да ги подобри условите на овие лица, туку, напротив, само дополнително ќе ги збуни, покажува и фактот што овој закон ќе стапи во сила дури 18 месеци од неговото донесување, освен одредбите од третиот дел, кој се однесува на издавање лиценци на лица блиски до оваа власт.

14.09.2023 - 12:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега