Петифер: Стејт департмент се обиде да го уништи ВМРО, но не успеа

Британскиот професор Џејмс Петифер ги поздрави резултатите од првиот круг на претседателските избори во Македонија и констатира дека ВМРО-ДПМНЕ не е уништена, и покрај таквите напори на САД, како што вели.

„Стејт департмент на САД се обиде да го уништи ВМРО минатата година за да стартува нова Југославија. Како и Османлиите, и кралските Југославени, тие не успеаја. Нешто основано во 1893 година има длабоки корени“, напиша Петифер на Твитер како реакција на насловот во „Република“: „ВМРО презема иницијатива по првиот круг од претседателските избори во Македонија“. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.04.2019 - 23:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега