Пет парчиња за 25 евра: Брзи тестови за Ковид во германските супермаркети

Атиген тестови за ковид-19 од денеска може да се купат во германските малопродажни ланци „Алди Норд“ и „Алди Суд“.

На клиентите ќе им биде дозволено да купат само еден пакет за да избегнат гужви и да им овозможат на што е можно повеќе луѓе пристап до тестирање.

Кон крајот на минатиот месец германските власти за првпат одобри самотестирање за коронавирус.

 За сите три производи, примероците се земаат со бришење на предниот дел на носот. Во САД, ваквиот тест беше одобрен за употреба во декември.

Пакетот вклучува пет тестови за брис од нос, по цена од околу 25 евра за пакување.

Од понеделник ќе се продава во аптеките и другите супермаркети.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.03.2021 - 15:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега