Пензиите повисоки во просек за 185 денари- ќе се исплаќаат од 26 јануари

 

Владата вчера ја разгледала и усвоила Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година, кои согласно законското усогласување што се врши според движењето на индексот на трошоците на животот ќе бидат повисоки. Најниските пензии за 134 денари, а просечната пензија ќе биде повисока за 185 денари. И овој месец ќе се врши предвремена исплата на пензиите. Пензионерите ќе располагаат со парите преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 26.01.2021 година.

Пензиите за граѓаните кои не користат картички ќе бидат исплатени во четири групи според следниот распоред согласно висината на пензијата:

- За пензии со висина до 11.000 денари, исплата да се изврши на 26.01.2021 година (вторник);
- За пензии со висина 11.001 - 14.000 денари, исплата да се изврши на 27.01.2021 година (среда);
- За пензии со висина 14.001 - 18.000 денари, исплата да се изврши на 28.01.2021 година (четврток), и
- За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 29.01.2021 година (петок).

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.01.2021 - 08:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега