Пендаровски: На сите странци им ветуваат дека ќе направат измени на Уставот, а граѓаните ги лажат без усул

„Во Скопје, во Македонија доаѓа нивниот пријател од Германија, од нивната сестринска партија ЦДУ. Човекот е еден од највлијателните, во врвот е на таа политичка партија и вели, по разговорите со раководството на таа партија, ВМРО-ДПМНЕ добив недвосмислен впечаток дека тие се за уставни промени. Значи Германецов еден состанок направил со своиве другари и тие му признале тоа што не го признаваат со години пред македонскиов народ и пред македонскиве граѓани", рече Пендаровски.

Во оваа насока Пендаровски додаде дека пред 4 години Силјановска Давкова изјавила дека потписниците на Преспанскиот договорот треба кривично да одговараат, а сега во нивната програма стои ,,НАТО е гаранција за безбедноста на Македонија".

„НАТО без Преспа не бива. Значи лажење без усул", подвлече Пендаровски.

17.04.2024 - 22:00

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега