Пендаровски-Мишел: Иднината и судбината на Северна Македонија е европска

Мојата посета тука неколку недели после преземањето на функцијата претседател на Европскиот совет има за цел да даде многу силна порака дека иднината и судбината на Северна Македонија е европска, дека треба да се продолжи интензивниот дијалог и дека треба да се донесе едногласна одлука во таа насока, порача претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по денешната средба со претседателот Стево Пендаровски во Скопје.

За оваа моја намера во текот на состанокот во март да продолжиме со дебатите околу тоа како да го продолжиме напредокот, посочи, на моите колеги во Европскиот совет ќе им предложам стратегија која се заснова на три столба.

-Првиот столб е да работиме во следните недели и месеци, да се усогласиме околу една реформа на процесот на проширување и негова модернизација. Констатирав дека има повеќе европски земји кои сметаат дека треба да дадат поголемо лидерство на овој процес, повеќе опипливи резултати и да направиме односите да се развијат во взаемен интерес, рече Мишел.

Вториот столб е, потенцира, прашањето кое ќе биде поставено повторно на Европскиот совет околу почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

– Свесен сум за сите напории реформи кои се направени и кои треба да продолжат во следните месеци со цел да се спроведе Преспанскиот договор и Договорот со Бугарија. Знам дека ова се многу чувствителни прашања, меѓутоа тие придонесуваат кон можноста да се напредува на патот кон ЕУ, потенцира Мишел.

Трето, додаде, потребно е ЕУ да донесе стратегија за инвестиции и раст за Западниот Балкан.

-За мене  е исклучително значајно со овие структурни реформи, исто така, да се надоврзат и владеење на правото, борбата против корупцијата и заради тоа ќе се разговара и за една долгорочна инвестиција, посочи Мишел.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.01.2020 - 21:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега