Пелоси: Кина преку „Хуавеи“ се обидува да ја извезе својата дигитална автократија

Претседателката на Претставничкиот дом при американскиот Конгрес, Ненси Пелоси апелираше денеска на претставниците од земјите учеснички на безбедносната конференција во Минхен да го избегнуваат кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ додека градат мобилни мрежи од нова генерација.

– Кина се обидува да ја извезе својата дигитална автократија преку својот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ – истакна Пелоси во своето обраќање на Минхенската безбедносна конференција.

Според неа, нациите не можат да и ја отстапат својата телекомуникациска инфраструктура на Кина поради финансиска корист.

Таа смета дека таквите непромислени отстапки само ќе го охрабрат кинескиот претседател Си Џинпинг, кој, според неа, ги поткопува демократските вредности, човековите права, економската независност и националната безбедност.

– Кинеската доминација на 5Г би значело дека изборот е автократија, а не демократија – нагласи Пелоси, додавајќи дека наместо тоа, мора да се премине на интернационализација.

Во меѓувреме, „Хуавеи“ ги обвини САД за „политички прогон“ поради новите обвиненија од страна на американското Министерство за правда.

Кинескиот технолошки гигант доби нови кривични пријави од страна на САД дека наводно од 2000 година досега се обидува да украде трговски тајни од американски компании.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.02.2020 - 21:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега