Пелистер освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија

 

Екипата на битолски Пелистер е новиот освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија. 
 
Пелистерци попладнево во финалето на националниот куп кое се одигра на стадионот „Младост“ во Струмица,  ја совладаа тетовска Шкендија со 4:3 по подоброто изведување на пенали.
 
Регуларните 90, а потоа и дополнителните 30. минути немаше голови односно резултатот беше 0:0.
 
Во пенал рулетот фудбалерите на Шкендија не реализираа два удара, а пелистерци еден, по што во решавачката петта серија Баже Илиоски беше сигурен егзекутор поставувајќи ги конечните 4:3 за Пелистер.
 
За битолчани ова е втор трофеј во Купот на Македонија откако пред 16 години, односно во 2001-година во финалето ја совладаа Слога Југомагнат со 2:1. 
 
Со овој успех Пелистер обезбеди место во квалификациите за Лига Европа во кои ќе настапи и тетовскиот тим, како и трето пласираната екипа во шампионатот, место за кое се борат Работнички и Ренова, додека Вардар ќе не претставува во квалификациите за Лигата на шампионите.
 

 

 

17.05.2017 - 20:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа