Пекинг ја предупреди Америка: Борба против 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

 

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, во интервју за локалните медиуми, чиј текст го објави Министерството за надворешни работи на земјата.

„Пелоси ги посети Тајван, Кина, изврши политичка провокација и создаде тензии во тајванската теснина. Прекршувањето на неговите обврски и намерната провокација во врска со прашањето на Тајван може само дополнително да го поткопа кредибилитетот на САД. Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези никогаш нема да заврши добро“, рече Ји.

Одговорот на Кина за посетата на толку висок американски политичар на Тајван министерот го нарече разумен, рационален, неопходен и соодветен.

„Ситуацијата статус кво во тајванската теснина не го менува Кина, туку САД, кои се обидуваат да ја контролираат Кина со помош на Тајван, како и недостижните аспирации на владата на островот, која се потпира на САД во нејзината потрага по независност“, истакна Ји.

Дипломатот објасни дека контрамерките што ги презема Пекинг се насочени кон одржување на мирот во тајванската теснина и регионалната стабилност. Тој нагласи и дека принципот на немешање во внатрешните работи е златното правило на меѓудржавните односи.

„Мерките што ги презема Кина ги поддржуваат и основните норми на меѓународните односи, ги штитат меѓународната правда и непристрасноста“, заклучи Ванг Ји, пренесе „Новости.рс“.

12.08.2022 - 17:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега