Патријархот Порфириј: СПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ-ОА

Поглаварот на СПЦ, Порфириј од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје кажа дека Соборот на Српската православна црква (СПЦ) ја прифаќа и признава автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА).

Порфириј вели дека е очекува и другите православни црвки да ја дочекаат оваа вест со радост.

„Браќа и сестри ви носиме уште една радост. Светиот архирејски Собор на СПЦ едногласно излезе во пресрет на молбата на МПЦ-ОА и ја одобр, прифати и призна автокефалноста. Браќа и сестри, Соборот на нашата црква се става на должност на Синодот, заедно и во соработка со Архиепископот Стефан и неговиот Синод“, кажа Порфириј.

24.05.2022 - 11:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега