Патријарх пристигна во Скопје

На покана на неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, неговата светост Патријарх Србија г. Порфириј пристигна на 23 мај 2022 година во посета на Македонската православна црква – Охридската архиепископија.

Неговата Светост српскиот патријарх г. Порфириј и свештенството, кое го сочинуваа: Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Црногорски и Приморски Јоаникије и Неговото Високопреосвештенство епископите Сремски Василиј, Бачки Иринеј, Зворничко-Тузлански Фотиј, Крушевачки Давид, Ремезиски Стефан Стефан и Јеротејо, избран во Митрополитот Преспанско-пелагониски г Петар, Неговото Високопреосвештенство епископот Хераклев г. Климент и Амбасадорката на Република Србија во Северна Македонија, г-ѓа Невена Јовановиќ пристигнаа во Скопје.

Попладнето, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан ја прими Неговата Светост Српскиот Патријарх г. Порфириј со свештеничка придружба во неговата резиденција во Скопје. На средбата покрај споменатите архиепископи присуствуваше и Високопреосветениот митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

23.05.2022 - 22:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега