Парламентот изгласа: Хрватска го воведе еврото како официјална валута

Хрватскиот парламент денеска со мнозинство гласови го изгласа Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска.

Хрватски „Индекс“ објави дека ЗА гласале 117 пратеници, додека 13 биле против, а само еден бил воздржан.

Еврото треба да стане официјална валута во Хрватска на 1 јануари 2023 година и треба да ја замени куната.

13.05.2022 - 19:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега