Паника во Црна Гора: 38 луѓе заразени со ротавирус, меѓу нив најмногу деца

Од почетокот на месецов од цревни инфекции предизвикани од ротавируси во Црна Гора заболеле 38 лица, од кои дури 36 се деца на возраст од четири години, а најголем број од заразените се од Подгорица, Цетиње и Будва, соопшти Институтот за јавно здравје.

Цревните заразни болести поради високите температури, кои се погодни за развој на микроорганизмите, најчесто се јавуваат во летниот период.

Неколку граѓани изјавиле дека децата, кои престојуваат во будванската населба Бечиќи, се заразени со ротавируси, бидејќи дошло до излевање фекалии на плажата и шеталиштето, а тврдат и дека се инфицирале капејќи се во морето.

Од Институтот велат дека не може да се тврди оти се заразени поради капењето во море, бидејќи во Будва заболеле пет лица, колку и во Цетиње.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.08.2019 - 14:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега