Овој трик со далечинското никој не го знае: Може да работи и без батерија

 

Нема нешто што повеќе ќе ве извади од кожа од тоа кога убаво ќе силегнете на фотелјата пред телевизорот и ќе сфатите дека далечинскиот управувач не работи.

Сигурно станува збор за батериите, или фали батерија или едната од двете батерии се испразнила. Но, ни на крај памет не ви е да отидете до продавница.

Проблемот мож да се реши само со една спајалица. Наместете ја во положба како на фотографијата за совршено да легне на местото за батерија. Со тоа ќе го затворите струјното коло меѓу батеријата и компонентата во управувачот.

Единствена мана на овој трик е тоа што управувачот ќе работи на помала волтажа, па ќе мора малку да се доближите до телевизорот за да смените канал.

daljinski

 

 

 

04.09.2017 - 13:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа