Овој Руски авион им задава главоболка на Американците: САД купува авиони од нив за да ги провери (ВИДЕО)

Повеќе наменскиот ловец Миг- 29 е најсмртоносниот авион и претставува сериозен противник на небото за американските авиони Ф-15 и Ф- 16, сметаат аналитичари.

Експерти сметаат дека рускиот МиГ ги надминува американските ловци  во низата карактеристики. Тоа е јасно уште од 1997 година, кога САД купи 20 авиони од Молдавија.

„За разика од американските, руските авиони полесно летаат.Неговиот компујутер за слетување во случај на потешкотии, покажаа дека авионот може да остане стабилен и доколку пилотот изгуби ориентација“ велат експертите.

Според пилоите кои учествувале во тестирање на рускиот МиГ-29, велат дека МиГ е подобар за меаневрирање и подобар во одосот на силата и тежината на авионот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2019 - 17:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега