Оваа крвна група е магнет за комарци - не може да се спаси од нив

Комарците се многу здодевни, тешко се фаќаат, лесно влегуваат во домовите, создаваат оток, црвенило и непријатно чешање.

Според едно истражување, четири групи луѓе се магнет за комарците во лето. 

Тука спаѓаат трудниците биидејќи издишуваат повеќе диоксид, а жените кои се пред породување во последните месеци, повеќе привлекуваат комарци.

Тука се и луѓето кои вежбале или имале физичка активност, бидејќи комарците намирисуваат пот и влага.

Луѓето кои пијат алкохол се на листата, како и оние со крвна група нулта.

 

 

 

13.08.2018 - 09:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега