Ова лето беше пеколно, а не чека уште полошо: Загрижувачки прогнози од научниците за 2019

Можеби глобалното затоплување звучи како нешто што се случува само на филмови, сепак ние уште сега чувствуваме сериозни последици.

Следната година повторно ќе биде срушен рекорд бидејќи 2019 година веројатно ќе биде петта по ред најтопла година некогаш забележна. Толку од тоа дека климата „не се менува“.

WMO (Светската метеоролошка организација) објави „депресивен“, но не изненадувачки факт за состојбата на климата во 2018 година базирана на 5 различмни независни истражувања на температурите ширум планетата. 

Елена Манаенкова од WMA вели дека секоја фракција загревање се одразува врз човечкото здравје, храна, вода за пиељње, преживување на животните и билките, преживување на коралните гребени и морските животни.

На глобалното затоплување влијаат и природните појави како торнадата или пак човечките фактори.

Сите научници предупредуваат на тоа што ќе се случи ако просечната температура порасне за 1,5 степени Целзиусови. Ќе дојде до масовно губење на цели видови животни, суши на некои подрачја,, поплави, жештини, пожари, пораст на нивото на морето и недостаток на храна. И понатаму не се работи за да се реши тој проблем.

Време е да се загрижиме каква ќе биде 2019, а и годините кои следуваат. Да се сетиме на пожарите и сушите од оваа година и да направиме нешто да спречиме исти случки.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2018 - 19:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега