Ова е земјата која по втор пат е прогласена за најсреќна на светот

Финска денеска, втора година по ред, е прогласена за „најсреќна земја на светот“. Истражувачите велат дека оваа мала нордиска земја уапсеала да создаде рецепт за среќа кој не зависи само од економското богатство.

Светскиот извештај за среќа, кој го составила Мрежата за соединети нации за решавање на одржлив развој, рангира 156 земји по тоа колку се среќни нивните граѓани.

Таа се заснова на фактори кои вклучуваат економско богатство, очекуван животен век, социјална поддршка и слобода да се донесат животни избори.

Среќата во изминативе 10 години најдрастично опадна во Венецуела која се најде на 108 место.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.03.2019 - 15:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега