Ова е новата Русија: Москва објави мапа со новите територии (ФОТО)

Руската федерација во вторникот го усвои законот за вклучување на четирите региони од Украина во својата територија.

Според законите, жителите на четирите региони од 30 септември се признаваат како руски државјани и им се дава рок од еден месец да поднесат барање за откажување од руско државјанство ако сакаат такво нешто.

Русија смета дека териториите со портокалова боја се всушност дел од Русија, додека сè останато (жолта боја) е украинска територија.

04.10.2022 - 23:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега