Ова е најголемата грешка која ја правиме на ладното време - опасно е за цело семејство

Во текот на есенските и зимските месеци повеќето од луѓето ги сушат алиштата на радијатори. Иако ова е релативно брзо решение, погрешно е и со себе влече низа здравствени проблеми. Имено, поради сушењето на облеката на радијатори доаѓа до испарување на омекнувачот и детергентот и така се зголемува ризикот од појава на алергени и алергија.

Секогаш покрај радијаторот треба да држите сад со вода за да не ви се суши воздухот. Кога се исуши воздухот, тоа негативно влијае на дишните органи, слузниците стануваат суви и така првилекуваат алергени и предизвикатели на разни инфекции.+

Сушењето на облека во становите ја зголемува стапката на влага за 30 посто и со себе повлекува зголемен ризик од астма и алергии на кои посебно се изложени најмладите.

 

 

 

22.10.2018 - 19:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега