Ова е билка на животот: Почнете со конзумирање и видете што ќе се случи со вашиот организам

На латински ова семе се вика „Линум уситисимум„ или за нас познато како ленено семе, а неможете ни да претпоставите колку е ова семе здраво.

Благодарение на својат текстура ленот може да спречи многу болести почнувајки од затвор, па до срцеви заболувања.

Лененото семе исто така може да помогне и при слабеење, зошто е богато со влакна и добри масти, кои ќе придонесат да се чувствувате ситеи, го стимулира варењето на храната и го забрзува метаболизмот.

Главни состојки му се омега 3 киселини  и незаситени масни киселини.

Лененото семе е добро за мозокот, па дури и против дијабетисот.

Ленот може да го конзумирате на неколку начини и тоа, во леб или да го додадете во појадокот, или едноставно попарете го со вода и оставете го да отстои во текот на ноќта па течноста прецедете ја и пијте по една чаша пред јадење.

Ова семе е одобено добро за жени зошто има слична структура како естроген  па со топа го намалува ризикот од рак на дојка или остеопороза.

Резултатите од користење на лененото семе ќе го приметите по две недели од користењето.

Вашата кожа ќе изгледа подобро,варењето ќе се подобри а ќе имате и повеќе енергија во текот на денот.

Погрижете се да го имате во својот дом и да го користите секојдневно зошто едноставно придобивклите од ова семе се неверојатни.

 

 

 

 

21.04.2017 - 14:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа