Откриено зошто на гробот на Тито нема петокрака

Една од поголемите мистерии поврзани со животот и особено со смртта на Јосип Броз Тито е прашањето зошто на неговиот гроб во Куќата на цвеќето во Белград нема – петокрака.

Српскиот портал Блиц тврди дека ја разрешил таа мистерија. Имено, според овој медиум, така одлучил самиот Тито, под импресија на погребот на американскиот претседател Теодор Рузвелт во 1960 година, кој е погребан во правоаголен мермерен саркофаг, на кој се испишани само неговото име и годините на раѓањето и на смртта.

Наводно, Тито самиот посакал еден ден да почива во таков гроб. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.06.2019 - 14:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега