Откриена причината за инвазијата на поларни мечки: Агресивните животни напаѓаат луѓе и влегуваат во куќите

Белите мечки, поради кои е воведена вонредна состојба на архипелагот Нова Земја во Архангелската област во Русија, нема да бидат убивани, туку ќе бидат изведени надвор од гранците на човечките населби.

Претседателот на локалната управа Жиганшу Мусин рече дека во архипелагот ќе отиде работна група од четири експерти. Овие загрозени животни ќе бидат успиени и однесени надвор од населбите.

Во селата од архипелагот Нова Земја останува на сила вонредна состојба поради наезда на бели мечки, додаде Мусин.

“Меѓутоа, успеваме постепено да ги истераме животните“, истакна тој.

„Сега веќе има помалку мечки. Ги бркаме со онаа техника што ја имаме. Веќе не се 50, туку помалку“, објасни тој.

Животните почнаа почесто да се појавуваат во населбите поради топењето на мразот и лошиот однос на локалните служби кон собирањето отпад. Предаторите чувствуваат каде се наоѓаат и копаат по ѓубрето во потрага по храна, соопшти координаторот на проектот за биодиверзитет на Арктикот на Светската фондација за природа Михаил Стишов.

„Тие излегуваат на брегот, каде ги привлекуваат човечките живеалишта, а посебно ако таму не е добро организиран системот за положување на отпад“, истакна тој.

Претходно е соопштено дека на архипелагот е воведена вонредна состојба, зошто во таа област се појавија 52 бели мечки.

Животните биле агресивни, напаѓале луѓе и упаѓале во куќите. Мечките престанале да реагираат на надворешните агенси  и се чувствуваат како дома.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.02.2019 - 19:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега