Отказ за хрватскиот коментатор кој продавал билети на „црно“ на СП во Русија

Со отказ од Националната хрватска телевизија (ХРТ) легендарниот спортски коментатор Драго Чосиќ го плати препродавањето на билетите за финалето на Мундијалот во кој силите ги одмерија Хрватска и Франција.

Епилогот од целата ситуација е очекуван, но сите спортски работници на Балканот останаа фрапирани од потегот на Чосиќ кој со својот глас и стил на коментирање си обезбеди место помеѓу легендите.

Чосиќ преку ХРТ обезбедил 40 билети и заедно со уште неколку луѓе ги продавал на црно. Цената на билетите за финалето во Москва достигнале и до 20 000 евра.

Каналот на Чосиќ и останатите бил откриен уште вечерта во текот на финалето, но ФИФА со помош специјализирани служби ден-два после големата еуфорија го одмотала клопчето.

Покрај спортскиот новинар Чосиќ отказ доби уредникот на програмата Јоже Баришиќ и уредникот на технологијата Никола Боначиќ Крешиќ кои биле дел од хрватска телевизиска екипа во Русија.

 

 

 

15.09.2018-10:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега