Османи: Спојувањето во пакет со Албанија не беше причина Северна Македонија да не добие датум

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, смета дека со недобивањето на датум за отворање на преговорите со Европската Унија, Македонија е колатерална штета.

Тој ова го истакна во телефонско влучување во емисијата “Top Show“ на една од најгледаните телевизии во Албанија Top Chenal. 

– Имаше обиди за такви интерпретации, но мислам дека не беше тоа, не бевме колатерална штета на обидите со Албанија. Ние бевме колатерална штета на дилемама на Франција за проширувањето воопшто, рече Османи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.10.2019 - 11:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега