Османи: Преговарачката рамка ќе биде објавена во јуни

Брисел ги поместува роковите. Наместо во јуни извештајот за напредокот, ке биде поместен за септември. Ова го потврди и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, пренесува Сител.

Тој тврди дека нацрт верзијата на преговарчката рамка сепак ке биде објавена на трети јуни како што беше ветено од Европската Комисија. Потоа текстот оди на усвојување кај земјите членки, а Османи не ја исклучува моќноста во текот на тој процес Буграија да интервенира со свои барања и забелешки.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.05.2020 - 20:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега