ОМД побара извинување од Ескобар за употребата на „северномакедонците“

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) соопшти дека во петокот испратила протестно писмо до Стејт Департментот на САД со реакција околу употребата на северномакедонците од страна на заменикот државен секретар задолжен за Балканот Габриел Ескобар и побара јавно извинување кон македонскиот народ.

„Во петокот за време на прес конференција, Ескобар изјави дека северномакедонците се Европејци без да се самокорегира или некој од новинарите да се побуни за време на прес конференцијата. Ескобар е скоро две години на функција и имал ред состаноци со македонски соговорници, вклучувајќи Стратешкиот Дијалог на 2 јуни 2022 година, и сме зачудени дека таква грешка би направил. По потпишување на неуставниот Преспански договор во 2018 година, се почесто меѓународната заедница го користи зборот северномакедонците, кој е спротивно на самиот договор, а и навредувачки кон македонскиот народ кој е во мнозинство против Преспанскиот договор“, се вели во нивното соопштение.

 

ОМД смета дека користење на зборот „северномакедонците“ ја продолжува долгогодишната дискриминација кон македонскиот народ и ги згрозува нашите човекови права внатре и надвор од државата.

„ОМД се соочува со овакви примери на дневно ниво и како и досега, така и понатаму секогаш ќе ги корегира ваквите изјави на официјални лица или надписи на медиуми кои погрешно ќе адресираат до Македонската нација и држава“, порачаа од партијата.

09.08.2022 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега