Околу пет отсто од тестовите за антитела во Велика Британија се позитивни

 

Околу пет отсто од тестовите за антитела во Велика Британија се позитивни, рече денеска британскиот министер за здравство, Мет Ханкок, повикувајќи се на студија спроведена од Владата.

Велика Британија ќе набави околу 10 милиони тестови за антитела

Студијата покажа дека просекот на позитивни тестови во Лондон е поголем и изнесува 17 проценти, пренесува Си-ен-ен.

Швајцарската мултинационална компанија „Роше“ и американската „Абот“ ќе ја снабдат британската влада со 10 милиони тестови за антитела, додаде Ханкок.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.05.2020 - 22:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега