Околу 110 прилепчани ќе скокаат по крстот во Прилеп

По повод празникот Богојавление – Водици, в недела, 19 јануари, во 11 часот, 110 момчиња и девојчиња од Прилеп ќе скокаат во осветените води со желба да стигнат до крстот.

Од Прилепското архијерејско намесништво, кое е организатор на настанот, велат дека богојавленскиот водосвет, односно чинот на фрлање на крстот, освен во градот, ќе биде извршен и во 11 населени места во прилепската општина, меѓу кои во Тополчани, Мало и Големо Коњари, Кадино Село и др.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2020 - 11:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега