Официјално: Финска поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот на Финска, Саули Нинисто кажа дека Хелсинки официјално поднесе барање за членство во НАТО.

Нинисто смета дека тоа ќе ја зголеми безбедноста во неговата држава, а финската премиерка Сана Марин кажа дека се надева на позитивна одлука во Парламентот.

Одлуката на Парламентот во овој случај повеќе ќе биде формалност. 

15.05.2022 - 12:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега