Одмрзнете ја шофершајбната за минута - Трик кој ќе ви заштеди време

Една од најлошите работи во студените месеци е чекањето да се одмрзне шофершајбната.

Ако ја вклучите вентилацијата на одмрзнување, тоа може да потрае некое време и исто така да потрошите гориво.

За среќа има брз и ефикасен раствор.

Едноставно измешајте 1/3 вода со 2/3 обичен медицински алкохол (седумдесетпроцентен).

Течноста сипете ја во шише со распрснувач и наутро испрскајте ја замрзнатата шофершајбна. Мразот треба да исчезне во истиот момент.

Ова решение е толку ефикасно бидејќи медицинскиот алкохол не замрзнува се додека не достигне температура од минус 53 Целзиусови степени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2019 - 18:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега