Од три вакцини кои пристигнуваат една ќе биде најефтина, а тврдат дека е и најделотворна

Цената на руската вакцина Спутник ќе биде значително пониска од цената на вакцините на компаниите Фајзе и Модерна, објавено е на Твитер „Спутник В“.

Како што е наведено, објавените цени од 19,5 долари по доза на вакцина „Фајзер“ и 25 до 37 долари по доза на „Модерна“ вакцина всушност значат цени од 39 долари и 50 долари од 74 долари по лице, бидејќи на едно лице му се потребни две дози вакцина “. Фајзер “,„ Спутник V “и„ Модерен “.

Вакцината Спутник V, произведена од Институтот за научно истражување Гамалеја, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство и стана првата регистрирана вакцина против вирусот корона во светот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.11.2020 - 12:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега