Од понеделник новите таблички за автомобили со ознаката Северна

Министерството за внатрешни работи од понеделник ќе стартува со издавање нови регистарски таблички со ознаката „NMK“, јавува Сакамдакажам.мк.

Издавањето на таблички со новиот код е предвидено да стартува денес, но бидејќи е викенд тоа ќе почне од следната недела, а е дел од обврските со Преспанскиот договор со кој се реши спорот за името со Грција. 

- „За регистарското подрачје Демир Хисар ознаката на регистарските таблици е ‘DH’, а за регистарското подрачје Крушево ознаката на регистарските таблици е ‘KS”, соопшти МВР.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.06.2019 - 15:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега