Од полноќ поскапува бензинот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар, а малопродажната цена на дизелот останува непроменета.

Новата цена на Еуросупер БС-95 е 80 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 81,50 денари за литар. Се намалува цената на Мазутот и ќе чини 41,04 денари за килограм.

 Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 102,125 долариза барел и е за 1,18 отсто пониска од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати.

ФОТО: Сител

 

најчитано сега